czwartek, 30 maja 2013

Rozmiary kotików.


  • Samice kotików osiągają długość 120-180 cm i ważą od 40 kg do 120 kg. 
  • Samce mają długość 185-230 cm i ważą od 135 kg do 360 kg. 
  • Młode kotiki tuż po urodzeniu ważą 5-7 kg i osiągają długość 60-80 cm.

Kotik afrykański
Dorosły samiec
http://sealyouaround.wordpress.com/gatunki/uchatkowate/kotik-poludniowoamerykanski/
Różnica pomiędzy dorosłym a młodym osobnikiem.



Źródła:

niedziela, 26 maja 2013

Kilka zdjęć :)

http://afryka.blox.pl/2008/12/kotik-afrykanski-Namibia-12.html
Tłok  na plaży w Cape Cross Reserve. Każdy kogoś tu szuka a pomimo, że obok pustynia,  miejsca na plaży brakuje, trwa ciągłą przepychanka i walka o kawałek wolnego miejsca


http://afryka.blox.pl/2008/12/kotik-afrykanski-Namibia-12.html




Młody kotik nie znalazł swojej mamy i został zepchnięty na obrzeża kolonii.

http://afryka.blox.pl/2008/12/kotik-afrykanski-Namibia-12.html










Całkiem już duży kotik korzysta jeszcze  z mleka mamy, poniżej młode czekają na powrót z łowiska swoich mam.







Źródło:
zdjęcia i tekst: http://afryka.blox.pl/2008/12/kotik-afrykanski-Namibia-12.html

Rozmnażanie Kotików



Fot by Darek Gordon PostumentWszystkie kotiki i lwy morskie rozmnażają się w grupach, zakładając gęsto zapełnione kolonie, w których wychowują młode i spółkują, przed kolejnym powrotem do morza.
Jedną z przyczyn zwyczaju łączenia się w grupy jest mała ilość plaż, które byłyby odpowiednie do celów prokreacji. Pomimo tego, że uchatki stosunkowo sprawnie poruszają się na lądzie  pozostają one łatwym celem dla drapieżników  Tak więc, kiedy samice wychodzą z wody, żeby urodzić małe, dla bezpieczeństwa gromadzą się w miejscach, zapewniających im względną ochronę.
Ponieważ uchatki parzą się wkrótce po porodzie  samce - nazywane też bykami - mają doskonałą okazję, żeby połączyć się z kilkoma samicami na raz. W tym celu przybywają na plażę wcześniej i zagarniając część jej terytorium  roszczą sobie prawo do tych samic, które się na niej osiedlą.
Zwyczaj gromadzenia haremów powoduje, że wielu samcom nie udaje się zdobyć żadnej samicy, dlatego też konkurencja o terytoria jest bardzo ostra. Dochodzi do wielu starć i chociaż dorosły byk posiada ochronę w postaci grubej skóry i gęstej sierści, rany jakie potrafią zadać sobie zwierzęta mogą być nawet śmiertelne. Oczywiście większy byk ma więcej szans na zwycięstwo i przekazanie swoich genów. Spłodzone przez niego młode samce dziedziczą jego zwycięstwo, dlatego w toku nieubłaganej selekcji naturalnej, samce uchatek osiągnęły ogromne rozmiary.
Byk nie powinien opuszczać raz zdobytego terytorium, ponieważ czyhają na nie sąsiadujące samce lub szwendający się po obrzeżach kolonii samotnicy. Oznacza to, że nie może on udać się do morza po pożywienie i przez prawie cały okres rozrodczy musi polegać wyłącznie na zgromadzonych zapasach tłuszczu.
Przybycie samic 
Samice zaczynają ściągać na plażę po dwóch, a trzech tygodniach od przybycia samców. Pierwsze, które się pojawią, są w ciąży - w przypadku uchatek procesrozwoju płodu jest opóźniony tak, aby poród nastąpił dokładnie rok po zapłodnieniu. W ciągu następnych dwóch dni rodzą i się małe, z którymi samice pozostają jeszcze przez sześć dni. Potem, jako że daje o sobie znać popęd płciowy, rozpoczynają wędrówkę wzdłuż kolonii i z powrotem do morza. Czujny samiec, próbując powstrzymać „swoją" samicę, poznaje, że stała się ona aktywna seksualnie i natychmiast zapładnia ją. Przez następne 100 dni samica udaje się do morza na polowania, wracając w przerwach  po to by nakarmić młode.
W przypadku wielu gatunków,matka karmi piersią i opiekuje się młodym nawet do roku czasu i dłużej. Często kiedy za rok przybywa ona w celach rozrodczych z powrotem na plażę, towarzyszy jej roczne szczenię.

Przystosowanie kotików do polowania w wodzie

http://afryka.blox.pl/2008/12/kotik-afrykanski-Namibia-12.htmlUchatki polują na średniej głębokości i w okolicach dna, a ich łupem padają ryby,kałamarnice, a nawet pingwiny oraz żyjące na dnie zwierzęta takie, jak kraby i langusty.Ofiara lokalizowana jest przy użyciu kombinacji wysoce wyspecjalizowanych do orientowania się pod wodą zmysłów. Na przykład oczy uchatek są tak zmodyfikowane, aby uwzględniać zjawisko załamywania się światła w wodzie. Na lądzie, w świetle dziennym, uchatki widzą całkiem dobrze, kiedy jednak zapada zmierzch, tęczówki ich oczu powiększają się i widziany obraz staje się zamazany. Rozróżniają one wtedy jedynie duże bądź szybko przemieszczające się obiekty. W wodzie jest inaczej, ich oczy - doskonale przystosowane do optycznych parametrów wody - widzą wszystko bardzo wyraźnie, nawet jeżeli warunki świetlne bliskie są ciemności. Oczy uchatek są w szczególności wrażliwe na zielone światło, co jest bardzo użyteczne pod wodą.
Jednak oczy nie stanowią najważniejszego zmysłu uchatek. W naturze często spotyka się osobniki ślepe, które doskonale sobie radzą ze zdobywaniem pożywienia. Oznacza to, że istotną rolę odgrywają także inne zmysły - na przykład słuch.
Słyszenie pod wodą.
Tak jak w przypadku wzroku, słuch uchatek jest znacznie lepszy w wodzie, niż poza nią. Ich uszy przystosowane są do odbioru fal dźwiękowych o wyższym ciśnieniu i posiadają mechanizm dopasowujący wzrost ciśnienia wody do głębokości. Charakteryzują się one szczególnie dobrym słuchem kierunkowym, umożliwiającym precyzyjne usytuowanie źródła dźwięku - nawet w ciemnej, mętnej wodzie.
Uchatki mogą też wyczuć zdobycz przez, dotyk, rejestrując - przy pomocy długich „kocich" wąsów-drgania rozchodzące się w wodzie. Każdy wąs połączony jest z włóknami nerwowymi, które przesyłają do mózgu dokładną informację, dotyczącą poruszających się w pobliżu stworzeń. W ten sposób uchatka może wytropić zdobycz nawet w całkowitej ciszy i ciemności.