Wielu z nas myli czasem kotiki afrykańskie z fokami. Wynika to z braku dokładnej wiedzy i uogólniania zwierząt. Świat organizmów jest bowiem przebogaty i niekiedy zaskakują nas nowe, ciekawe gatunki. Jakie są jednak różnice między fokami, a naszymi kotikami? Jak rozpoznać prawdziwego kotika?
Oto główne różnice:
- Foki poruszają się na lądzie niezdarnie i powolnie (aczkolwiek potrafią zaskoczyć błyskawicznie przyspieszając). Do poruszania się używają jedynie przednich płetw oraz ruchów ciała (pełzanie). Tylne płetwy na lądzie są jedynie ciągnięte za ciałem.
- Uchatki radzą sobie na lądzie znacznie lepiej. Do poruszania się po lądzie używają zarówno przednich jak również tylnych płetw. Unoszą na nich swoje ciało i poruszają się bardzo podobnie jak zwierzęta lądowe (potrafią nawet biegać!).
- W wodzie foki poruszają się z wielką gracją. Przypominają pod wodą torpedę a to dlatego, że cały ich napęd stanowią płetwy tylne, które jak dwa wachlarze nadają foce pędu. Do sterowania zaś używają płetw przednich oraz balansują ciałem.
- Ciało uchatki w wodzie napędzają płetwy przednie i również one oraz balans ciała używane są do sterowania, zaś płetwy tylne pełnią pod wodą tylko funkcje pomocnicze.
- Uchatka ma zewnętrzną małżowinę uszną, a foka jedynie ucho wewnętrzne.
Oczywiście foki tak samo jak uchatki prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Oznacza to, że pomimo iż są zwierzętami morskimi nie spędzają w wodzie całego swojego życia. Zarówno foki jak też uchatki sporo czasu przebywają również na lądzie.
Foka |
Kotik Afrykański |
//zdjęcie foka - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Foka_Szara_-_Cyklon.JPG
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz